Przejdź do głównej zawartości

Bati Nature

Galeria

Warehouse building
Rack-clad building made of cantilever racks
Floor storage zone between the racks 

Alternatywna konstrukcja ścienna

Francuski zakład ciesielski/konstrukcji szkieletowych/specjalizujący się w budowie domów z izolacją ze słomy Bati-Nature, dzięki specjalnemu systemowi regałów firmy OHRA stworzył nowe możliwości składowania zarówno materiałów drewnopochodnych, jak i prefabrykatów ściennych. Dwa 24-metrowe regały wspornikowe ze zintegrowanymi dźwigarami dachowymi tworzą ściany konstrukcji przypominającej halę. Pomiędzy nimi pozostaje obszar o szerokości około 6 metrów, przez który można przejechać, by wykorzystać obszar składowania na podłodze. OHRA potrzebowała tylko około półtora tygodnia na montaż specjalnie przystosowanego budynku magazynowego.

Bati-Nature to spółdzielnia produkcyjna (SCOP), , która inaczej postrzega świat budownictwa: Z jednej strony firma zatrudniająca 20 pracowników chce dążyć do wygodnego i indywidualnego projektowania mieszkań przy jednoczesnym ograniczeniu wpływu na środowisko podczas budowy, użytkowania i składania budynku. Z drugiej strony, jako spółdzielnia będąca własnością pracowników, firma łączy przemysłowe techniki produkcji z wysokim stopniem orientacji na pracowników.

Firma Bati-Nature poszła własną drogą również w planowaniu nowego magazynu: miało to na celu stworzenie dodatkowej przestrzeni magazynowej zarówno dla drewna konstrukcyjnego, belek i innych materiałów drewnianych, jak i miejsca na wykonane w konstrukcji szkieletowej i ocieplone słomą elementy ścienne o szerokości i wysokości kilku metrów. Zamiast konwencjonalnie budować halę dla elementów ściennych i instalować osobne regały dla materiałów drewnopochodnych, przedsiębiorstwo z pomocą firmy OHRA połączyło oba rozwiązania.

W tym celu OHRA zmontowała dwa 24-metrowe rzędy regałów wspornikowych. Oba ramiona wspornikowe i nogi regałów są skierowane na zewnątrz. Wsporniki regałów o wysokości 5,51 m podtrzymują również po obu stronach ramiona dachowe o długości 3,2 m. Regały są ustawione w taki sposób, że tworzą między sobą zadaszoną podłogową powierzchnię magazynową o szerokości około 6 metrów. Dzięki nogom regałów, które skierowane są wyłącznie na zewnątrz, można po niej bez problemu przejechać. Tu swoje miejsce znajdą prefabrykowane elementy ścienne. Na ścianach zewnętrznych ramiona wspornikowe o długości 1,2 metra i udźwigu 800 kilogramów tworzą trzy (lub cztery ze nogami regałowymi) również zadaszone poziomy składowania. Jest tu miejsce na belki i drewno konstrukcyjne.

Przy czasie montażu wynoszącym zaledwie 1,5 tygodnia, konstrukcja ta umożliwiła stworzenie nowej powierzchni magazynowej znacznie szybciej niż byłoby to możliwe w przypadku konwencjonalnego magazynu.