Przejdź do głównej zawartości

Acerinox Deutschland GmbH

Galeria

Optymalne składowanie dla centrum serwisowego stali szlachetnej

Szybki dostęp i podwyższona zdolność kompletacji

ACERINOX Niemcy GmbH w Langenfeld córka ACERINOX S.A.– Hiszpania -otworzyła w czerwcu 2003 na terenie przemysłowym „Berner Feld” w Rottweil Centrum Serwisowe Stali Szlachetnej o powierzchni magazynowej ok. 5.500 qm, które szybko powiększone zostało do końcowej wielkości ok. 8.500 qm powierzchni zabudowanej.

Podstawą dla nowej budowy było m.in. za duża ilość użytkowników z południowych Niemiec korzystających z bezpośredniej bliskości oraz dogodne położenie w stosunku do innych państw obsługiwanych przez ACERINOX.

Do dostawczego programu ACERINOX należą; taśmy stalowe czarne i kwasoodporne w standardowych i niestandardowych szerokościach, blacha walcowana na zimno i gorąco, płaskowniki, stal nierdzewna, pręty, kątowniki.

W pierwszej fazie materiały zostały złożone na nowym miejscu najpierw na ziemi i stamtąd przy pomocy wózka widłowego zgrupowane w poszczególne komplety. W związku z szybko rosnącym zapotrzebowaniem i powiązaną z tym wzrastającą ilością materiałów, zaczęto poszukiwać rozwiązania dla optymalizacji magazynu.

Ważnym kryterium do zmiany struktury składowania profili w magazynie, był bezpośredni dostęp do każdego pojedynczego profilu, możliwie oszczędne gospodarowanie posiadanym placem i szybkie kompletowanie. Przy projektowaniu i późniejszej dostawie nowego systemu magazynowania, można było się oprzeć na specjalistach oraz wiodącej na rynku mobilnych regałów wspornikowych firmie Ohra Urządzenia Regałowe GmbH z Kerpen. Na początku 2006 miały miejsce rozmowy z odpowiedzialnym za magazyn w Rotweiller współpracownikiem Acerinox, a doradcą Ohry.

Zadanie polegało na umiejscowieniu w regałach wspornikowych więcej niż 3.500 T profili ze stali szlachetnej z prawie 1.500 przekrojami i różnymi długościami tak, aby można było w każdej chwili mieć bezpośredni dostęp do każdego wybranego profilu.

Rozwiązaniem był system regałów wspornikowych o wysokości 7,50 m z 14 poziomami składowania jeden nad drugim, przy obciążeniu na każdy wspornik 1.200 kg o długości 1.250 mm.

Szyny prowadzące przy stopach regału, umożliwiły zastosowanie czterokierunkowego wózka widłowego Hubtex oraz korytarza roboczego o zaledwie 2,42 m szerokości, który musiał być zabezpieczony przez system zabezpieczający tak, aby uniknąć na tej wąskiej drodze kolizji personelu z wózkiem widłowym.

Z tyłu na końcu korytarza roboczego, wózek widłowy zatrzymuje się automatycznie, przez zatopiony w posadzce transponder. Raz po wjechaniu w korytarz roboczy, kierowca wózka widłowego może się w pełni skoncentrować na swoim zadaniu. Dzięki wąskiemu korytarzowi i szynach prowadzących odpada w zupełności, gdzie indziej konieczne kierowanie.

Aby zagwarantować szybkie wyszukiwanie artykułów, dla każdego z nich przygotowano w magazynie stałe w numer zaopatrzone miejsce. Przy pomocy zamontowanej na wózku widłowym kamery unikamy pomyłek przy wy- i załadowywaniu regału, przypisany tam numer artykułu porównywany jest z numerem towaru, który jest za- i wyładowywany.

Już w lecie 2006 regały wspornikowe zostały przez Ohrę dostarczone i fachowo na miejscu zmontowane. Dzięki pozytywnemu doświadczeniu z magazynowaniem profili, firma Acerinox zdecydowała się w między czasie powierzyć Ohrze opracowanie projektu efektywnego systemu magazynowania drutów w kręgach przy pomocy specjalnego systemu regałów paletowych.