Przejdź do głównej zawartości

Ulma

Galeria

Płyty szalunkowe bez ugięcia

ULMA Construction, jeden z wiodących dostawców systemów szalunkowych i rusztowań, był w stanie szybko stworzyć nową pojemność magazynową do magazynowania płyt szalunkowych, instalując regał wspornikowy OHRA na zewnątrz. Płyty ze sklejki są chronione przed warunkami atmosferycznymi w 58-metrowym regale zewnętrznym przez zintegrowany dach i obudowaną tylną ścianę maskującą. Aby móc przechowywać płyty o różnych wymiarach bez ich zginania, OHRA odpowiednio dostosowała odległości między stojakami regału i zróżnicowała je w obrębie regału.

Nieefektywne przechowywanie na podłodze
ULMA Construction generuje większość swoich obrotów z wynajmu systemów szalunkowych i rusztowań. Oznacza to, że konserwacja elementów odgrywa decydującą rolę – tylko wtedy, gdy wszystkie części są w idealnym stanie przez cały czas, możliwe jest wylewanie betonu bez wad i bezproblemowe dostarczanie elementów szalunkowych na plac budowy. ULMA ma zatem w magazynie do 20 000 metrów kwadratowych powlekanych płyt ze sklejki, które mogą być używane do naprawy i renowacji systemów szalunkowych. Do tego czasu płyty były przechowywane na podłodze. Zajmowało to jednak dużo miejsca w hali fabrycznej i oznaczało, że płyty ze sklejki musiały być za każdym razem przesuwane wózkiem widłowym, aby dotrzeć do paneli znajdujących się za nimi. W związku z tym cała sytuacja magazynowa była nieprzejrzysta i nieefektywna.

Regały zewnętrzne tworzą przestrzeń w hali fabrycznej
ULMA wykorzystała zatem wprowadzenie nowego systemu szalunków betonowych w Niemczech jako okazję do realizacji nowego magazynu dla płyt ze sklejki. Zewnętrzny regał wspornikowy był najszybszym i najprostszym rozwiązaniem umożliwiającym stworzenie dodatkowej powierzchni magazynowej w krótkim czasie. Przepisy budowlane w Hesji pozwalają na budowę regału wspornikowego o wysokości ponad sześciu metrów i długości 58 metrów bez konieczności długiego oczekiwania na pozwolenie na budowę lub instalację.

Zintegrowany dach o głębokości dwóch metrów i tylna ściana maskująca z blachą trapezową chronią przechowywane płyty ze sklejki przed warunkami atmosferycznymi. Jednym z wyzwań było to, że płyty mają wymiary między 3,3 na 2,4 i 0,6 na 0,3 metra. Aby zapobiec wyginaniu się płyt podczas przechowywania, OHRA dostosowała odległości między stojakami i zróżnicowała je w regale: Pomiędzy 26 stojakami wynosi ona 1000 milimetrów, a pomiędzy pozostałymi 27 stojakami 1200 milimetrów. W ten sposób wszystkie formaty mogą być bezpiecznie przechowywane, a przestrzeń dobrze wykorzystana.

Efektywna rozbudowa powierzchni magazynowej
Ogromny regał można było zrealizować w ciągu sześciu miesięcy bez wpływu na przepływ operacyjny. Dzięki nowemu systemowi regałów ULMA skutecznie rozszerzyła swoje powierzchnie magazynowe i stworzyła uporządkowane miejsce do przechowywania płyt ze sklejki.