Przejdź do głównej zawartości

Dombal

Galeria

Magazyn zewnętrzny z regałami wysięgnikowymi do drewna konstrukcyjnego

bezpieczny i odporny na warunki pogodowe

Rosnący asortyment produktów i coraz większe zapotrzebowanie na powierzchnię magazynową były powodem dla polskiej firmie handlującej drewnem Dombal, aby zmodernizować skład swoich drewnianych elementów konstrukcyjnych. Zastosowanie znalazły tutaj regały wysięgnikowe firmy OHRA, które dzięki dachowi nie tylko chronią towar przez niekorzystnymi warunkami pogodowymi, lecz także dzięki swojej stabilnej konstrukcji umożliwiają klientom i pracownikom bezpieczne składowanie ciężkich paczek drewna.

Dombal sprzedaje ze swojej siedziby w Warszawie drewno do produkcji elementów architektury ogrodowej (jak na przykład ogrodzenia, deski tarasowe i domki i pawilony ogrodowe), drewno konstrukcyjne oraz artykuły do budowy placów zabaw. Dodatkowo przedsiębiorstwo oferuje swoim klientom różne usługi, jak wykonanie konstrukcji na wymiar, prace montażowe lub przycinanie materiałów drewnianych do indywidualnych potrzeb klientów. Dombal kieruje swoją ofertę zarówno do firm budowlanych jak i prywatnych odbiorców. 30 pracowników wypracowało w roku 2011 obrót prawie 3,5 milionów EURO.

Drewno jest przechowywane na zewnątrz - drewno warstwowe i konstrukcyjne w paczkach o długości do 10 metrów, inne towary w różnych mniejszych stosach. Do tego Dombal wykorzystuje regały wysięgnikowe firmy OHRA z niemieckiego Kerpen, specjalizującej się w produkcji systemów regałowych. Szczególnie stabilna konstrukcja wsporników regałowych z walcowanych na ciepło profili stalowych przekonało firmę Dombal: pełnościenne wsporniki IPE poddają się elastycznie w razie uderzenia i w porównaniu z konstrukcjami z blachy trwale zachowują swoje własności statyczne. Tym samym system regałowy spełnia najbardziej surowe wymogi bezpieczeństwa.

Do tego ramiona wysięgnikowe są ruchomo zawieszone i w razie uderzenia wózkiem widłowym odchylają się – pomaga to w uniknięciu uszkodzenia regału, a przede wszystkim towarów. Ramiona są zawieszone w regularnych odstępach na 1100-milimetrowej siatce. Mogą być one regulowane bez narzędzi. Pozwala to firmie Dombal na dostosowywanie odległości między poziomami do zmieniających się potrzeb. Inwestor zastosował tutaj ramiona wysięgnikowe o długości 1200 milimetrów i o udźwigu 800 kilogramów każde.

Towary firmy Dombal chroni przed deszczem, śniegiem i słońcem dach zamontowany na 7-metrowych wspornikach systemu regałowego. Montaż dachu przeprowadzili pracownicy firmy Dombal; OHRA obliczyła jedynie obciążenia dachu przez wiatr i zaprojektowała konstrukcję systemu regałowego. Już po trzech miesiącach – od projektu do instalacji – magazyn rozpoczął działalność.