Przejdź do głównej zawartości

Bauking

Galeria

Mimo nierówności wszystko pod kontrolą

W wyniku połączenia dwóch lokalizacji w jedną w zakładzie w Lorup BAUKING zreorganizował również system składowania swoich wyrobów z drewna. Klienci centrum materiałów budowlanych BAUKING będą teraz mieli dostęp do wszystkich wyrobów z drewna w jednym miejscu w nowej hali zbudowanej z regałów wspornikowych firmy OHRA. Ponadto system regałów zapewnia też znacznie więcej przestrzeni magazynowej, dzięki czemu BAUKING będzie też mógł składować większą ilość różnych artykułów. W celu zapewnienia bezpiecznego odwadniania magazynu zewnętrznego, płyta podłogowa, na której posadowiona jest hala, wykazuje spadek wynoszący 0,7 procent w dwóch kierunkach. Dzięki zawieszeniu wsporników w wąskiej siatce otworów i specjalnej, elastycznej konstrukcji dachu firma OHRA zniwelowała ten spadek.

Rozproszone składowanie, ograniczona przestrzeń magazynowa
Przed reorganizacją przestrzeni magazynowej w zakładzie w Lorup produkty wykonane z drewna były składowane w różnych jego miejscach, częściowo w hali głównej, a częściowo również na zewnątrz, gdzie pozostawały one niezabezpieczone przed oddziaływaniem warunków atmosferycznych. Długość składowanych belek i łat była ograniczona ze względu na uwarunkowania przestrzenne magazynu, a możliwości składowania były prawie na wyczerpaniu.

Więcej artykułów w jednym, chroniącym przed wpływem warunków pogodowych miejscu
Aby zapewnić swoim klientom lepsze rozeznanie i szybszy dostęp do wszystkich wyrobów z drewna, firma BAUKING zdecydowała się na ich centralne składowanie w jednym miejscu w nowej hali regałowej. Tego typu hala regałowa, w której regały pełnią funkcję konstrukcji nośnej dla dachu i ścian, jest znacznie bardziej elastyczna i tańsza niż klasyczna hala magazynowa. BAUKING zaplanował wybudowanie hali składającej się z trzech rzędów regałów wspornikowych o długości około 20 metrów każdy. Regały wspornikowe o wysokości ponad 7,8 metra mają aż siedem poziomów składowania.

Elastyczna konstrukcja dachu
Rzędy regałów przebiegają wzdłuż kierunku spadku. Ponieważ wsporniki regałów firmy OHRA są elastycznie zawieszone w wąskiej siatce otworów, regały mogą bez problemu wyrównywać różnicę wysokości wynoszącą około 14 centymetrów na całej długości regału. Aby zrekompensować drugi spadek poprzeczny względem linii rzędów regałów w konstrukcji dachu, firma OHRA wykonała zmienną kalenicę dachu. Ramiona dachu regałów nie są ze sobą połączone, lecz dzieli je szczelina o szerokości 10 centymetrów. Zakrywa ją elastyczny gąsior, dzięki czemu wnętrze hali pozostaje suche. Takie zastosowanie kalenicy nie tylko wyrównuje różnicę wysokości między rzędami regałów, lecz także gwarantuje, że drgania i naprężenia powstające np. podczas składowania nie są przenoszone z jednego rzędu regałów na drugi. Chroni to konstrukcję dachu przed uszkodzeniami w jego pokryciu.

Większa paleta produktów dla klientów
Nowa hala regałowa dla wyrobów drewnianych umożliwia znacznie wydajniejsze procesy logistyczne w zakładzie BAUKING w Lorup. Klienci mają dostęp do szerszej palety produktów; przykładowo można teraz bez problemu składować artykuły o długości do 13 metrów. Dzięki możliwości centralnego składowaniu wszystkich wyrobów drewnianych w systemie regałów wspornikowych klienci otrzymują pożądany towar w krótszym czasie.

O firmie BAUKING:
Firma BAUKING GmbH działa w ponad 70 specjalistycznych placówkach handlowych i około 50 centrach budowlanych Hagebaumarkt w północnych, wschodnich i zachodnich Niemczech. Adresatami oferty materiałów budowlanych są firmy budowlane i zakłady rzemieślnicze oraz majsterkowicze. Zatrudniając prawie 4000 pracowników firma generuje obrót w ramach grupy kapitałowej na poziomie 1,45 mld euro (w 2021 r.).