Przejdź do głównej zawartości

Superwood, Dänemark

Galeria

Firma Superwood posiada w Hampen (DK) instalację impregnującą i suszącą do drewna szlachetnego. Jako produkty końcowe firma Superwood oferuje profile drewniane do zastosowań zewnętrznych, między innymi do wykładzin tarasowych, drewnianych okładzin fasad i altanek ogrodowych.

Nieobrobione pakiety drewniane były składowane w przeszłości na podwórzu. Do tego potrzebna była duża przestrzeń, a obróbka profili drewnianych była czasochłonna. Klient chciał dlatego rozwiązać kwestię magazynowania, które miałoby miejsce w bezpośrednim pobliżu procesu obróbki w istniejącej hali produkcyjnej. Jednocześnie nowy magazyn powinien zajmować jak najmniej miejsca, aby koszty związane z betonową powierzchnią podłogową i powierzchnią dachu utrzymać na jak najniższym poziomie. Poza tym powinna istnieć możliwość rozszerzenia instalacji w przyszłości, bez konieczności przebudowy całości.

Wyzwaniem w tym projekcie było uwzględnienie silnych wiatrów (120 kg/m²) i dużych obciążeń śniegiem (160 kg/m²) w regionie. Do przechowywania drewna szlachetnego nieodzowna była swobodna cyrkulacja powietrza. Mimo to konieczna była ochrona przed deszczem z wszystkich stron.

Spośród wielu propozycji rozwiązań firma Superwood zdecydowała się na regały wspornikowe ocynkowane firmy OHRA. Nachodzące na siebie elementy dachu w połączeniu z wąskim przejściem do zastosowania wózków widłowych bocznych było decydującym argumentem dla klientów. Planowanie odbyło się w obecności duńskiego partnera handlowego w miejscu klienta. Tutaj już na początku omówiono ważne punkty kluczowe jak jakość i grubość fundamentów betonowych oraz forma odachowania. W prace od początku zaangażowany był lokalny sprzedawca wózków widłowych. Alejki zostały wyłożone szynami prowadzącymi, zgodnie z wymaganiami wózka widłowego bocznego.

Obszary wejścia po obu stronach alejek zostały zabezpieczone przed wiatrem i wodą wyłożonymi ramami ekranowymi. Nachodzące na siebie elementy dachu chronią przed bezpośrednimi wpływami pogody, zapewniając jednocześnie wystarczającą wentylację. Zewnętrzne regały zostały wyłożone ściankami szczelnymi, które służą również jako ochrona przed niekorzystnymi warunkami pogodowymi.

Regały zostały w krótkim czasie złożone fachowo przez firmę OHRA, obłożenie ram ekranowych, pokrycie dachu oraz powiązana technika odwadniania leżały po stronie klienta.

Klient mógł korzystać z instalacji już 10 tygodni po zamówieniu. Możliwe jest jednocześnie jej rozszerzenie.