Przejdź do głównej zawartości

Nyfeler Holzwaren AG

Galeria

cantilever racking system
cantilever racking system
cantilever racking system
cantilever racking system
cantilever racking system
cantilever racking system

Różnica poziomów na stronie zachodniej i wschodniej zrównoważona

Stromy teren i niewielka ilość miejsca sprawiły, że projektowanie nowego systemu regałów zewnętrznych dla stolarni Nyfeler Holzwaren AG było szczególnie wymagające. Firma OHRA podzieliła ostatecznie dwustronny regał wspornikowy na stronę wschodnią i zachodnią, które mimo różnych wysokości półek i przesuniętej względem siebie konstrukcji są chronione przez wspólny dach o głębokości sześciu metrów. Firma Nyfeler zyskuje dzięki regałowi znacznie więcej przestrzeni magazynowej, oszczędza czas przy składowaniu i pobieraniu towarów, a dzięki ochronie przed bezpośrednimi wpływami atmosferycznymi składowane towary są w mniejszym stopniu narażone na uszkodzenia.

Wcześniej: Ułożenie w stosach na zewnątrz

Do tej pory firma Nyfeler składowała deski z bloków bukowych, które stolarnia wykorzystuje między innymi do produkcji systemu z torem kulkowym CUBORO, a także drewno opałowe i inne produkty w stosach ułożonych na zewnątrz. Używane do tego celu europalety ulegały jednak ciągłym wpływom atmosferycznym, co prowadziło do tego, że powstawały niebezpiecznie krzywe stosy. W celu uzyskania dostępu do towarów produkty musiały być również w uciążliwy sposób przekładane na inne stosy. Aby zabezpieczyć produkty przed warunkami atmosferycznymi, firma Nyfeler przykrywała również każdy stos plandekami – co oznaczało dużo dodatkowego nakładu pracy podczas obsługi. Magazyn zajmował również zbyt dużą powierzchnię.

Trudne warunki przestrzenne

Dlatego firma Nyfeler zdecydowała się na znaczne zwiększenie wydajności magazynu poprzez instalację regałów wspornikowych firmy OHRA. Przestrzeń wymagała jednak niestandardowego projektu: Ze względu na ukształtowanie terenu podstawa jednej strony dwustronnego regału znajdowała się 1,5 metra nad podstawą drugiej strony. Ponadto kierowcom ciężarówek nie można było utrudniać pracy podczas manewrowania w ograniczonej przestrzeni. Oprócz tego musiało tam być miejsce na przechowywanie szerokiej gamy towarów: stosów desek o wysokości do 4,4 metra i długości 5,5 metra oraz beczek, worków i innych produktów.

Regał z dwoma stronami

Konstruktorzy firmy OHRA sprostali wyzwaniu, dzieląc regał: Po wyższej stronie zachodniej stojaki mają wysokość 6770 milimetrów. Przymocowano do nich wsporniki o długości 1,5 metra i nośności 1000 kilogramów. Tworzą one, łącznie z podstawą, cztery poziomy składowania. Po stronie wschodniej miara wysokości stojaka wynosi 8270 milimetrów, wyrównując w ten sposób różnicę wysokości półki. Na trzonie tej strony układane są stosy desek z bloków bukowych, które mogą ważyć do 10 ton. Poziom składowania powyżej oferuje miejsce na kolejny stos desek o wadze do 2300 kilogramów. Strony wschodnia i zachodnia są również przesunięte na długości: Strona wschodnia zaczyna się kilka metrów „później” – dzięki temu podstawa regału nie wystaje na drogę na rogach konstrukcji, a samochody ciężarowe mogą manewrować w niewielkiej odległości od regału.

Wszystkie poziomy regałów są wyposażone w kratowane półki, dzięki czemu wszystkie rodzaje towarów mogą być przechowywane w elastyczny sposób, niezależnie od nośnika ładunku lub pomocy ładunkowych. Kratowane półki zapewniają również dobrą wentylację przechowywanych artykułów i dobrą widoczność podczas przechowywania i pobierania. Na krawędziach stojaków zamontowane są trzymetrowe ramiona dachowe o nachyleniu 11 stopni. Obszerny dach niezawodnie chroni przechowywane towary przed warunkami atmosferycznymi. Obciążenia w związku z wiatrem i śniegiem występujące przy tak dużej powierzchni dachu zostały oczywiście uwzględnione w obliczeniach statycznych regału.

Podwojenie wydajności, oszczędność czasu

Nowy system regałów przynosi firmie Nyfeler wiele korzyści, jak podkreśla dyrektor zarządzający Remo Nyfeler: „Możemy teraz przechowywać dwa razy więcej na tej samej powierzchni. Ponadto oszczędzamy dużo czasu dzięki skróceniu drogi przejazdu oraz dzięki temu, że składowane towary nie muszą być już chronione plandekami”. Mimo swoich rozmiarów regał elegancko komponuje się z otoczeniem. Cały magazyn sprawia ponadto wrażenie czystego i uporządkowanego, dzięki czemu wywiera pozytywne wrażenie na kliencie. ■

O firmie Nyfeler Holzwaren:

Firma Nyfeler Holzwaren AG została założona w 1937 roku i jest obecnie prowadzona przez Państwa Margret i Remo Nyfelerów – trzecie pokolenie. Ta rodzinna firma z siedzibą w Gondiswil w Szwajcarii zatrudnia obecnie 14 osób. Produkuje własne wyroby, takie jak rollery do masażu stóp, drewniane gry i wyroby z drewna, i sprzedaje je w sklepach branżowych, jak również we własnym sklepie fabrycznym. Ponadto wyroby z drewna produkowane są seryjnie na zamówienie, np. jako upominki reklamowe. Produkcja opiera się jednak głównie na grze Cuboro. Ta drewniana zabawka składa się z ponad 100 różnych elementów, z których poprzez kreatywne kombinacje i logiczne planowanie można stworzyć nieskończoną liczbę torów kulkowych.