Opera, teatr, galeria

Magazyn na scenografię

Scenografia sprawia szczególne wrażenie nie tylko na wielkich scenach Świata lecz wszędzie tam, gdzie coś jest wystawiane na deskach. Jej przygotowanie jest z reguły dość kosztowne i dlatego na potrzeby wielu spektakli scenografia musi być przechowywana w magazynach. Ze względu na fakt, że nierzadko są to drogie, duże i nieporęczne przedmioty, magazynowanie scenografii stanowi nie lada wyzwanie.

Niedawno opracowano szczególnie ekonomiczne rozwiązanie – a mianowicie jezdne regały wspornikowe skonstruowane w formie regałów posiadających możliwość ich dowolnej rozbudowy („regał bez końca”). Przy pomocy ramion łączących regał wspornikowy staje się jednolitą płaszczyzną magazynową pozbawioną podpór o głębokości do 2,5m oraz niemalże dowolnej długości. W zależności od wysokości hali magazynowej można wznieść 5-6 płaszczyzn regałów obejmując tym samym całe pomieszczenie.

 
 

Tu regał w Zurychu – bez podpór oraz o długości do 80m:

 
 
 

Regały montowane są na wózkach jezdnych, które przejeżdżając zbliżając się do siebie na odległość nawet kilku centymetrów. To umożliwia zmagazynowanie dużej ilości przedmiotów na niewielkiej powierzchni i równocześnie zapewnia do nich bezpośredni dostęp.

Naciskając na przycisk; instalacja sterownicza zwalnia dokładnie to wejście w regały, gdzie istnieje potrzeba umieszczenia lub zabrania scenografii.

 

Widać to na prezentowanym tu magazynie w Teatrze Państwowym w Stuttgarcie:

 

Wyposażenie i uruchomienie takiego systemu regałów zakłada spore doświadczenia ze strony wyspecjalizowanych producentów regałów, które my zdołaliśmy już posiąść.

Szczególnym wyzwaniem są na przykład instalacje tryskaczowe (na regałach jezdnych) jak również obsługa czterokierunkowego podnośnika elektrycznego oraz czasami wózka widłowego niezbędnego do podnoszenia przedmiotów specjalnych.

 
 
 
 

Magazyn rekwizytów i kostiumów

Również rekwizyty i kostiumy daje się przechowywać oszczędzając miejsce i zapewniając przejrzystość zmagazynowanych przedmiotów, co ilustruje dwupoziomowa antresola w Teatrze Państwowym w Karlsruhe.

Oprócz antresol sprawdzają się także mocne regały paletowe z dużą ilością dodatkowego wyposażenia, jako optymalne rozwiązanie dla rekwizytów, kostiumów oraz elementów wyposażenia sceny. Dzięki uporządkowanemu dostępowi do zawartości magazynu, indywidualne zestawy wyposażenia sceny są wykonywane zawsze szybko i sprawnie.

 
 
 
 
 

Stolarnia i warsztat

Jako firma zajmujemy się także kompletnym wyposażeniem stolarni i warsztatów rzemieślniczych oraz magazynów dostarczając regały wspornikowe, paletowe oraz półkowe. Do budowania i reperacji kulis, warsztat teatru potrzebuje dużo różnego rodzaju materiałów o różnych gabarytach i ciężarze. Wyposażamy również tego rodzaju warsztaty, stolarnie w kompletne zestawy odpowiednio dopasowanych regałów; wspornikowych, paletowych czy półkowych.

 
 
 
 

Muzea i galerie
Obrazy i rzeźby

Choć obrazy i rzeźby są eksponowane w muzeum w sposób o wiele bardziej atrakcyjny, to wszystkie muzea czy galerie sztuki posiadają depozyt – my nazywamy go magazynem.

Nie dziwi też zbytnio, że przechowywanie dzieł sztuki wymaga szczególnej uwagi i troski. Dlatego też konieczny jest cały szereg złożonych, lecz standardowych rozwiązań w zakresie regałów, na których przechowywane będą rzeźby, instalacje czy malowidła o najróżniejszej wielkości.

Już w fazie projektowania na podstawie know-how wynikającego z wielu zrealizowanych dotychczas projektów należy opracować magazyn, który zarówno spełni dzisiejsze wymagania (zapotrzebowanie na miejsce, dostęp do dzieł sztuki, warunki ochrony ubezpieczeniowej itd.) jak również w przyszłości będzie mógł być wykorzystywany bez większych problemów.